Skip links

10 запитань про Лісову Школу, які варто поставити і послухати відповідь (FAQ)

В цьому тексті ми зібрали відповіді на кілька найбільш поширених запитань про Лісову Школу, які роками чуємо від пластунів. Знаємо, що деякі відповіді можуть тебе, друже, збентежити, але решта – розвіють певні міфи про вишкіл.

Сподіваємось, що ця добірка буде тобі корисною у підготовці до вишколу, а, може, й стане останнім поштовхом до зголошення.  

  • Що таке Лісова Школа і для чого вона потрібна?

Лісова Школа – це вишкіл, завдання якого в широкому сенсі – підготувати наступне покоління пластових та українських провідників. У вужчому сенсі – провідників юнацьких таборів.

Вишкіл керується Кредом Абсольвента ЛШ, яке коротко і по суті окреслює світогляд доброго провідника юнацького табору,:

 

“Зобов’язуюся – бути прикладом для юнацтва, готовим до співпраці – та з ентузіязмом, почуттям обов’язку і посвятою сповняти функції виховника, інструктора та члена проводу пластового табору – протягом цілих 24-ох годин кожного дня, від початку до кінця табору.”

  • Кому і коли варто їхати на ЛШ? 

 

Юнак, чи старший, друже, ти

Біжи до нас, біжи мерщій!

З гімну ЛШ

 

На Лісову Школу запрошуємо юнацьких виховників, які організовують курінні табори та інструкторів таборів крайового чи окружного рівнів. 

Їхати потрібно якнайраніше, не треба чекати ідеального моменту, поки ти “будеш готовий”. Досвід, отриманий на Лісовій Школі, буде найбільш корисним перед першим організованим тобою табором, набʼєш менше ґуль. Якщо ти юнак, що став скобом, чи нещодавно перейшов до УСП – зголошуйся.

Зазвичай люди найбільш активні в Пласті у віці від 16 до 23 років, тоді ж і їздять на юнацькі табори виховниками. Буде краще, щоб знання, набуті на ЛШ, ти використав на десяти своїх таборах, а не на одному.
          Якщо ж ти приєднався до Пласту в старшому віці, радимо перед Лісовою Школою відбути принаймні на один-два табори в різних ролях. Це допоможе тобі адаптуватись до таборової атмосфери, і зробить твою участь вишколу більш якісною.

  • Чого ти можеш навчитись і побачити на Лісовій Школі?

Табір дасть добрий досвід і знання з того, як організовувати юнацькі табори: від переведення гутірок за основними напрямками практичного пластування, і до розробки легенди таборів. Крім того, ти підтягнеш свої практичні навички та відбудеш нетривіальну пригоду. 

Разом з іншими учасниками та проводом, на семінарах під дубком обговорите ідейні та цілком практичні нюанси організації таборів: питання безпеки, формування його команди, побудову якісної гурткової динаміки тощо. Такі обговорення дадуть тобі ширший погляд на власне пластування і можуть привнести в нього ідеї та кращі практики з інших куренів і станиць.

На таборі також відбуваються практичні заняття і змаги з різних ділянок практичного пластування: мандрівки, азимутальний хід, лисячий біг, побудова таборових споруд, заняття з самозарадності, сигналізації тощо. 

Важливо, що після певних елементів програми, відбувається їхнє обговорення про те, як такі речі якісніше інтегрувати в твій майбутній табір, де ти будеш в проводі. Ви обмінюєтесь позитивним і негативним досвідом проведення таких занять із юнацтвом та зробите ваші табори трохи різноманітнішими. 

І насамкінець – побут на ЛШ організований комфортно: є довготермінові споруди, розмічена площа для збірок, підведена вода, зроблені містки, є необхідний реманент. Ти матимеш нагоду підглянути якісь ідеї з облаштування місць таборування свого юнацтва або ж навіть привнести щось своє на терен Школи.

  • Чи буду я читати гутірки на таборі?

В процесі підготовки до табору учасники мають розробити власні інструктажі на одну з чотирьох ділянок практичного пластування: куховарення, піонірки, природознавства і картографії.

Втім, тобі потрібно буде не навчити твоїх друзів по гуртку вʼязати вузли чи орієнтуватись за компасом. Ти маєш підготувати “майстер-клас” з того, як проводити таку гутірку юнакам так, аби це було цікаво: з легендою, іграми, реквізитом і солодкими призами за правильні відповіді.

В результаті, ти кристалізуєш знання з ділянки, в якій орієнтуєшся найкраще, а сам відбудеш три непоганих майстер-класи зі сфер пластування, в яких орієнтуєшся трохи гірше. В середині свого таборового гуртка зможете обмінятись досвідом, найкращими практиками, і покращите інструкторські навички один одного.

  • Що найскладніше на Школі? 

Фізично – для кожного своє. Комусь тяжко даються мандрівки, комусь таборові роботи, а комусь спортивні ігри. 

Проте тобі буде значно складніше долати перешкоди вишколу, якщо ти вирішиш робити це самостійно. І найскладніше – це визнати, що ти чогось не вмієш або робиш гірше за інших. Попросити про допомогу в умовах, коли хочеш сам показувати приклад. 

  • Чи правда, що на ЛШ немає часу помитись?

Ні. 

Гігієна – це і про здоровʼя учасників табору, і про їх моральний стан. В той же час, Лісова Школа вчить організовувати свій час і час свого гуртка. Якщо ти будеш в цьому успішним, часу на миття буде цілком достатньо впродовж табору. Душ там точно не для краси збудований. 

  • Табір більше про фізичну роботу чи інтелектуальну?

Фізичної роботи буде достатньо, тому радимо підтягнути свою форму – зайвим не буде. Працювати доведеться багато, але твоя наполегливість і готовність допоможе впоратись.

Втім, фізична робота є лише фоном для роботи інтелектуальної. Здатність швидко думати, аналізувати свої кроки трохи наперед та взаємодіяти в гуртку допоможуть працювати ефективніше. 

  • Чи правда, що постійно потрібно бігати?

Так. Але повір, ти того навіть не помічатимеш. Ти сам прагнутимеш пересуватись тереном швидше.

Темп табору доволі високий, тому ти швидко бігатимеш, швидко працюватимеш і, головне – швидко думатимеш. Прискорений темп життя на Гнилому Потоці мобілізує в тобі ресурс, про який ти міг і не знати раніше. 

  • На ЛШ дійсно все хвилина в хвилину?

Так, і така пунктуальність стосується всіх таборовиків, від булавного до коменданта.

Врахуй, що свищик на наступне заняття завжди буде вчасно, хай які обставини не стояли на заваді. Такий підхід вчить нас самодисциплині та розумному використанню навіть кількох вільних хвилин.

  • Чи правда, що ВСЕ точкується?

Практично так. Провід точкує твою пластову поставу, інструкторські вміння, провідництво та навички практичного пластування. 

Оцінок ти отримаєш справді багато і не завжди знатимеш, в який момент тебе проточкували. Тому радимо якнайкраще підготуватись до табору, а на терені вже не думати про оцінки зайвий раз і просто переживати непересічну пригоду. Ти ж їдеш на вишкіл ставати трохи кращим, а не заробляти бали, правда?

 

Бонусне запитання: ЛШ – це ідеальний табір?

Лісова Школа – це табір-приклад. 

Це зразок того, як має відбуватись і організовуватись пластовий табір в усіх його проявах: від легенди і до забезпечення кухні реманентом. 

Для когось цей табір може бути чи здаватись справді ідеальним. Втім, ми б радили тобі скласти власну думку.