Skip links

Слово коменданта Лісової Школи про дубові жолуді

Ми бачимо перед собою нашу прощальну ватру. Перша частина буде серіозною і ми маємо тут відбути важний обряд, який щороку відбувається на Лісовій Школі. Цей обряд чи ритуал чи церемоніял вяже собою дуже глибоку і важливу пластову символіку. Цей обряд складається з вручення кожному із Вас дубового жолудя.

Я хотів би попросити, щоб ми зараз всі встали, щоб я мав нагоду кожному із Вас вручити цей жолудь. І тоді я би коротко хотів пояснити символіку і значіння цего обряду. Прошу стати хлопці.

Отже, хлопці, десять років тому як я мав можливість бути на Лісовій Школі. Я також був учасником у цему обряді. Тоді друг Содоль був комендантом і вручав іншим таборовикам і мені цей жолудь.

Що для нас означає цей обряд, якою для нас є ця символіка? І обряд і символіка можуть мати якусь вартість тільки тоді, коли ми надаємо їм значіння. І згідно з нашою пластовою символікою жолудь для нас означає силу. Силу не фізичну, але силу духа і характеру. І повертаючись до тих коротких слів якими ми відкрили цей вишкіл знову повертаємося до переконання, що ця сила, сила характеру є основна причина і основний успіх нашого вишколу і нашої програми.

Сила характеру означає ріжні речі для ріжних із нас. Для змагунів першунів це означає, щоби використати свої успіхи і щоби принести молодшим юнакам пластунам цей досвід знання і науку духову, які вони тут набули. Але характер це є слово, яке стосується не тільки першунів, змагунів і переможців.Це стосується кожного із нас. І у випадку неуспіхів, характер виказується в тих які незраджуються тим і йдуть дальше вперед.

Тому, що Лісова Школа це не є початок ані кінець нашого пластування. Це є чергове випробування нас, наших здібностей і наших духових сил. І іспит характеру виходить позитивно тоді коли кожний з нас зміряє себе за найтруднішими і найбільш вимогливими критеріями. Не критеріями точкування, не критеріями спостережень інших, але найбільш вимогливих. Тих критерій, які кожний знаходить у власному нутрі у себе самого. А це мірило є дуже просте; чи я осягнув це все що я міг осягнути, чи я із себе здав це все на що мої можливості мої здібності дозволяють.

І ця Лісова Школа це тільки настуне із черги із таких випробувань, яких ми зустрічати будемо в житті дуже часто багато разів. І якщо будемо памятати, щоби в кожному змагу себе міряти відносно власних можливостей і в кожному випадку видавати із себе це все що ми можемо. То тоді і тільки тоді ми станемо дійсно взірцевими пластунами, добрими провідниками. І тільки тоді ми заслужимо ну ту всю увагу, яку вклали в нас наші виховники, наші старші і наш провід. Дякую.

ст. пл. Адріян Сливоцький
комендант ЛШ 13-1976

Примітки:

  1. А. Сливоцький був учасником ЛШ ч.3-1966 маючи 16 років. Він закінчив першуном (#1) цеї ЛШ. Опісля в роках 1969, 1970, 1971, 1972 він повертався на ЛШ як існтрукторта член Старшини. А в 1976 був комендантом. Його слово на прощальній ватрі було записане на тасьмі і тут подане точно так як він говорив.
  2. Вручення дубових жолудів під час прощальної ватри кожної Лісової Школи почалися вже від ЛШ 1-1964 коли це зробив тодішній комендант Василь Палієнко. В тих часах при вході до лісу із поляни де стояли шатра близько місця де нині є «штаб» був дуже старий дуб. А довкола цего дуба на землі було повно різного віку дубових жолудей. Тут комендант назбирав жолудей, які він при кінці прощальної ватри вручив кожному присутному. В цему часі комендант також мав коротке слово про значення нашого вишкільного табору, який був переведено як «експеримент». Комендант заявив, що «експеримент» вдався і Лісова Школа буде відбуватися кожного року. А цей дубовий жолудь мав нам пригадувати про відбуті два тижні ЛШ та про те як якісно треба організувати та переводити юнацькі табори.
  3. Вже у 21 столітті один із абсольвентів ЛШ запитував чи треба той дубовий жолудь «зберегти навіки» чи «кинути у ватру» на таборі де Ти став інструктором чи «посадити у землю». В принципі кожний із варіянтів може бути позитивний.
    1. В пластовому однострою є кілька кишень і одну кишеню можна зробити місцем сховку того дубового жолудя. Присутність цего жолудя у пластовому однострою буде все нагадувати цему пластунові про Лісову Школу.
    2. Але коли Ти повертаєш на ЛШ як існтруктор чи пізніше як член Старшини то тих жолудей може назбиратись забагато на одну кишеню. Тому додаткові жолуді краще «кинути у ватру» під час юнацького табору і при тім розповісти про ЛШ або «посадити в землю» десь в околицях де відбуваються пластові табори.

 

СКОБ! Петро Содоль